Finalists announced for the 2019 Tasmanian Volunteering Awards

Finalists announced for the 2019 Tasmanian Volunteering Awards

Volunteering Tasmania, is delighted to announce this years’ finalists of the 2019 Tasmanian Volunteering Awards.

We would like to acknowledge the incredible calibre of nominations in every category and thank every nominator for their efforts. We received the highest number of nominations than ever before which is a testament to the incredible efforts of volunteers across the state.

The judging panel(s) had in incredibly difficult job this year and in some categories, there are more than three finalists.

For all those who narrowly missed out, every individual nominee and nominated program will be receiving a Certification of Recognition and Appreciation.

The winners will be announced at an official Awards ceremony at Government House on May 20, 2019

 

The finalists are: ( in alphabetical order )


Anglicare Tasmania Community Care and Health Award

Ken Harriss                          Melanoma Tasmania

Lyn Shegog                         Make A Wish Hobart Branch

Tania Watson                    Share the Dignity


Aurora Energy Lifetime Achievement Award

Beverley Allan                   Meals on Wheels Longford

Christine Knight                Calvary Health Care Tasmania

Douglas Renshaw            Bicheno Returned Services League (RSL) Sub-Branch

Rhonda Foster                   Bagdad Community Club

Kaye Fox                              Ambulance Tasmania

Edna Pennicott                 Kingborough Helping Hands Inc.

 


Bulk Nutrients Sport and Recreation Award

Shelley Miller                     Athletics Tasmania

Jason Schmidt                    Hurricanes Inclusion Cup

Christine Timms                Parkrun Australia


 

CatholicCare Tasmania Volunteer Program of the Year Award   

Australian Wooden Boat Festival (AWBF) Volunteer Program

Cancer Council Tasmania – transport2treatment Program

Meals on Wheels

Melanoma Tasmania

 


Hydro Tasmania Excellence Award for Best Practice in Volunteer Management

Michael Barnes                 Meals on Wheels Longford

Di Mason                             Melanoma Tasmania

Lisa Plohl                             Huon Valley (Ranelagh) Animal Evacuation Centre – Huon Valley Council

 


Lifeline Tasmania Emergency Services Award    

Damien Almond                St John Ambulance Australia (Tasmania) Inc.

Kate Gillham                       Tasmania Fire Service Campania Fire Brigade

Robert  Jordan                  Ambulance Tasmania King Island Volunteers

 


Spirit of Tasmania Arts, Heritage and Tourism Award

Shirley Baker                      Friends of Deal Island Wildcare Inc.

Brenda Boyle                     Calvary Health Care Tasmania

Mary Machen                    The Tamar Valley Writers Festival

Allen Rust                           Tasmanian Sail Training Association

 


TasTAFE Education, Science and Technology Award

Jannie Fahey                      Aurora Disability Service

Bethany Innes                   The Smith Family

David Kewley                     Beacon Foundation

 


Volunteering Tasmania Corporate and Civic Volunteering Award

Aurora Energy

Hydro Tasmania

TasNetworks

 


Volunteering Tasmania Environment, Animal Care and Conservation Award

Anne & Peter Booth        Wildcare Inc.

Alison Curtis-Godillon    Wombat Rescue Tasmania

Toni Johnstone                 Tasmanian Lost Pet Register

Susan Weeding                 Old Beach Scout Group

 


For more information about our finalists please visit our Facebook page….

2019-05-09T13:30:24+00:00